КНК 1977

Отпадаме на четвъртфинал.

Най-достойното участие на Светците в европейските клубни турнири е през 1976/77 г., когато за първи и последен път играем извън Купата на УЕФА.

В този турнир Светците се добират до четвъртфинала, на който се изправят срещу Андерлехт. Белгийците са настоящите носители на купата, след като през 1976 побеждават на финала Уест Хям с 4-2 в Брюксел.

В първия кръг Светците отстраняват Марсилия (4-0 у дома и загуба с 1-2 като гости).

Във втория кръг срещаме северноирландците от Карик Рейнджърс (победа като гости с 5-2 и 4-1 на Дъ Дел).

На четвъртфинала губим от Андерлехт в Брюксел с 0-2 (1 март 1977), а на 16 март печелим домакинството с 2-1. Достойно, но недостатъчно, за да продължим в турнира.

Андерлехт стигат до финала, където губят от Хамбургер с 0-2 на 11 май 1977 г. в Амстердам.

Кадрите са от мача на Дъ Дел срещу Андерлехт. Светците повеждат с 2-0 и кроят планове как да прекършат опозицията, но белгийците вкарват в самия край:

1-0: 61′ Дейвид Пийч от дузпа
2-0: 77′ Тед МакДугъл
2-1: 83′ Франсоа Ван Дер Елст

Гл. съдия: Руди Гльокнер (Западна Германия), Дъ Дел: 24 337 зрители.