Победа в контрола

от третия опит.

Докато най-представителната част от Българските Светци забърква директиви на Четвъртия конгрес в Боженци в компанията на англичанина Джон и неговата съпруга полякиня като чуждестранни гости-наблюдатели, Светците спечелиха първата си контрола. Това стана след две ремита в Австрия и Лондон.

Този път Светците надвиха с 3-0 елитния френски Сент Етиен на нискокалибрено стадионче в градчето Шамбери.

Мачът бе типична контрола с ок. 200 фенове на зелено-белите и шепа верни привърженици на Светците.

Позитивите обаче бяха видими с просто око: леко повишено темпо, много по-масиран натиск на Светците през целия мач, много по-титулярен изглед на състава (особено до 72-та минута), много по-активни индивидуалности.

Всеки от отбора, който се появи на терена, може да бъде поздравен за добрата игра и получения опит преди старта на шампионата. В същото време особена похвала заслужава Софиан Буфал с неуморни набирания и интелигентни отигравания по лявото крило. Габиадини има стил, към който трябва да се напаснем – често изглежда, че италианецът е съвсем изолиран и незаинтересован, но той дебне като добре обигран манастирски котарак и за малко не вкара от подарък в края на първото полувреме.

Отлично се представи и Жереми Пие с включвания и финтове в атака.

Като цяло Пелегрино загатна, че ще надгражда над досегашната успешна схема на Саутхямптън с активни бекове и мобилни крила-нападатели.

Интересното бе, че Чарли Остин игра в необичайна за него позиция на втори нападател или по-скоро атакуващ централен полузащитник. Явно треньорът се опитва да намери най-печелившата схема, която да вмести Лонг, Габиадини и Остин без да си пречат.

Отлични включвания направиха и Уорд-Праус и Таргет.

Приятно впечатление направи и вратарят Стюарт Тейлър, който изигра второто полувреме. Макар да е ветеран без официални минути за отбора, Тейлър се намеси няколко пъти, за да предотврати опасни положения.

Най-обнадеждаващото в тази контрола бе, че Светците бяха оставени да владеят топката и да натискат колкото желаят. Контрите на символичните домакини бяха смислени, но без да поставят под огромно напрежение защитата ни. В случаите, когато намеса на хората отзад бе необходима, те се справиха с концентрирани реакции. На всичко отгоре Сент Етиен бяха с една седмица по-напред в предсезонната си подготовка. За тях това бе последната проверка преди началото на френското първенство в следващата събота.

За Светците остават две домакински контроли – срещу Аугсбург в сряда и Севиля в неделя.

Заключение: Отборът започва да напомня за потенциала си, като за разлика от предишните две срещи, третата контрола приличаше на действителен футболен мач.

От понеделник в състава трябва да се завърне и Седрик Соареш. Сотон!