Уотфорд – Светците: реакция

Пораженчество и безидейност.

Два тежко закъсали отбора изкараха типичен мач в дъното на Премиършип.

Противно на всички очаквания, Хьод и Седрик стартираха, а Жереми Пие се озова на пейката. Но се оказа, че Мая Йошида е получил разтежение, а по неизвестни до момента причини отсъстваше и Нейтън Редмънд.

С поредно изменен състав Светците направиха ударно първо полувреме, в което се открои главното достойнство на отбора, което бе системно подминавано от Пелегрино – поощряването на бързите атаки, на чиято вълна можем елегантно да прилагаме играта с едно докосване. На почивката коментаторите от американския канал TSN се чудеха как такъв отбор може да е в зоната на изпадащите с толкова качествени футболисти.

Головете на Джейми УП бяха награда за личния му принос в атаката. От няколко мача насам той е единственият, който напористо влиза в наказателното поле освен острието Лонг.

Втората част показа правотата на тези, които виждат неволите на Саутхямптън този сезон изключително в Маурицио Пелегрино. Вместо уверено доиграване на мача с владение и контри, отборът капитулира безусловно. Влизането на Трой Дийни действително съживи домакините, но отпред Лонг, Тадич и Стивън Дейвис просто престанаха да играят. Наред с тях целият отбор изглеждаше капнал и без водач.

Вина на Пелегрино е, че изтегли отбора и отряза офанзивните правомощия на… офанзивата. Не вярвам, че това е следствие от друго, освен от треньорските нареждания. Светците приеха все по-острите акции на Лосовете и бе въпрос на време да регистрираме неизбежното.

Показателно е, че усърдният Лонг бе изцеден и отпред срещу Гомес се втурваше далеч по-бавният Тадич. Показателно е, че всичките ни атаки през втората част бяха три пъти по-малко от преди почивката, а цялостно не произведохме нито едно реално положение. Нима за това са виновни играчите или „лошата атмосфера“, наследена от Ван Дайк? И кой е виновен за пораженческата стратегия да изоставим полузащитата, играла цяло полувреме в ритъма на нападателите Лонг и тадич, за пореден път да се върне 10 метра назад, изолирайки хората на върха?

Към това мачът онагледи други сериозни недостатъци на Саутхямптън: много неточни подавания при градивни акции в средата на терена (Ромеу, но и Бертран и Хьойберг); безцеремонни дърпания на фланелката, които спокойно можеха да доведат до дузпа в наша вреда.

Голът на домакините бе срамен и би трябвало да бъде моментално отменен. Но той показва, че редовно или нередовно, резултати се добиват от борещите се тимове. При положението Алекс Макарти записа първата си грешка в срещата: остана като препариран, може би в очакване на санкциониране на ръката. Така или иначе вратарят, който иначе изкара много стабилен мач, беше длъжен да обере топката далеч преди тя да попадне в Дукуре.

Колкото философски и търпеливо да се гледа на положението на Саутхямптън, две неща са безспорни:

• намираме се в неизгодна позиция в борбата за оцеляване, като проблемите се трупат с всеки изминал ден;
  • Маурицио Пелегрино доказа, че не заслужава никакви оневиняващи аргументи, съчувствие, шансове. Неспособността му да води Светците е едно, а съсипването на отборния потенциал – друго.

Посрещаме седмицата на 16-та позиция с 21 точки, но Борнемут и Стоук Сити тепърва ще играят с Арсенал и Ман Юнайтед.

ИГРАТА: 20 прогнози: 0 единици, 9 хикса, 11 двойки. Най-популярни резултати: 1-1 и 1-2 (по четири пъти). Браво на Стефан и Цветелина за точно фиксирания изход.

Временно класиране на 13 януари след 2-2 като гости на Уотфорд в 25-тия мач за Светците този сезон:

1. Един път и аз да съм критичен към Пелегрино:

Наблюдавам същият подход вече в 3-и пореден мач. Срещу Кристал Палас, Фулъм и Уотфорд ичиграхме много силни първи полувремена и отчайващо слаби втори.

Това разбира се до голяма степен е вина на играчите – в крайна сметка треньорът не може да влезе да играе вместо тях.

Но вината на Пелегрино е в това как прави смените си. Традиционно, те идват много късно – след 75-а минута. Причината да предаваме контрола през 2-ата част е, че полузащитниците, от които зависи да бъде контролирана средата се уморяват. Днес го видяхме при грешката на Дейвис, която доведе до 1-ия гол на Уотфорд. Когато Лемина го замени почти веднага след гола, реших, че Пелегрино си е научил урока и почти веднага ще направи още една смяна, с която да вкара Буфал на мястото на Тадич (който изигра супер мач, но изчезна след като се умори). Въпросната смяна дойде… но след 80-а минута.

А ако бяхме видяли Буфал и/или Симс и/или Габиадини аз поне 20-25 минути, щяхме да имаме съвсем приличен шанс да вкараме още един гол от контра-атака…

2. Дали си говорят с Пелегрино, щото си мислех че не се познават?

3. Трудно се спори с шампиона, ама ще пробвам. По-голям пъзльо, едва ли ще се мерне в Англия. Просто, всеки клуб, ако малко се уважава, не може да вземе такова нещо за треньор. Бордове и китайци, хм, идва ми нещо, което Камен ще го цензурира.